Announcing the 2021 ITG Conference Competition Finalists
The International Trumpet Guild is pleased to announce the finalists of six conference competitions. These competitions have been renamed the Ryan Anthony Memorial Trumpet Competition, in honor of the many artistic and humanitarian contributions of Ryan Anthony.
The students listed below were selected through a competitive, international prescreening process that included preliminary round recordings submitted through the ITG website. Students who wish to be future competitors are encouraged to view the ITG competitions website for information about opportunities in the Ryan Anthony Memorial Trumpet Competition.
The final round of each of these competitions will be held as part of the virtual 2021 ITG Conference, June 1-5, 2021. For more information, visit https://www.itgconference.org/
Winners of 2021 ITG conference scholarships are being finalized, and an announcement will be forthcoming soon in a separate website posting.
The ITG Competitions Coordinator thanks all of the Division Chairs and Preliminary Round Judges for their excellent work in the completion of the Preliminary Round.
Solo Division
Jean Laurenz, Chair
Finalists:
Jang won Son
Seoul National University, South Korea
Teacher: Dmitry Lokalenkov
Henrique Weege
Claretiano University, Brazil
Teacher: Marlon Humphreys
James Vaughen
Curtis Institute of Music
Teacher: David Bilger
Wind Band Division
Susan Rider, Chair
Finalists:
James Vaughen
Curtis Institute of Music
Teacher: David Bilger
Jacob Howard
University of Colorado - Boulder
Teacher: Dr. Ryan Gardner
Julia Gill
Florida State University
Teacher: Dr. Christopher Moore
Orchestral Excerpts Division
Peyden Shelton, Chair
Finalists:
Xunji Yang
Centeral Conservatory of Music, Beijing, China
Teacher: Zhonghui Dai
Austin Cruz
Cleveland Institute of Music
Teacher: Michael Sachs
James Vaughen
Curtis Institute of Music
Teacher: David Bilger
Jazz Division
Oscar Passley, Chair
Finalists:
Andrew Stephens
Independent Artist
Austin Ford
University of North Texas
Teacher: Philip Dizack
Summer Camargo
The Juilliard School
Teacher: Joe Magnarelli
ITG Youth Competitions
Jenna Veverka, Chair
Finalists:
Senior Division
Amber Bowen-Longino
Beltsville, Maryland
Teacher: Patrick Whitehead
Jack Bricklemyer
Tampa, Florida
Teacher: Jack Bicklemyer
Henry Hyungsoon Kim
Concord, New Hampshire
Teacher: Orlando R. Pandolfi
Charlie McDermott
Vienna, Virginia
Teacher: Paul Vesilind
Paul Kwak
Buford, Georgia
Teacher: Vince Bingham
Tehya Shapiro
Baltimore, Maryland
Teacher: David Rhen
Junior Division
Chuming Pan
Beijing, China
Teacher: Rui Li
Sam Ferguson
Winnipeg, Canada
Teacher: Darryl Ferguson
Jordan DePue
Redmond, Washington
Teachers: Jared Hall, Jason Talbott
Jiahe Chang
Beijing, China
Teacher: Rui Li
Min Ruoshui
Beijing, China
Teacher: Rui Li
Zirui Li
Beijing, China
Teacher: Rui Li
Liwei Deng
Beijing, China
Teacher: Rui Li
Yuntong Li
Beijing, China
Teacher: Rui Li
Song Luoning
Beijing, China
Teacher: Rui Li
Jonah Chuang
San Diego, California
Teacher: Evan Walsh
Yibei Tian
Beijing, China
Teacher: Rui Li
Christopher LeDoux
Staten Island, New York
Teacher: Joseph Loposky
Jiu Shi
Beijing, China
Teacher: Rui Li
Jade Park
Newington, Australia
Teacher: Andrew Evans
Alejandro Martinez
Rockwall, Texas
Teacher: Cris Roman
Ian Lee
Haverford, Pennsylvania
Teacher: Alex Serio
Joseph Her
Buford, Georgia
Teacher: Vince Bingham
(Source: Jason Dovel, ITG Competitions Coordinator)